مطالب اخیر

رضا رحمت اللهی عصر یکشنبه در حاشیه جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان عجب شیر در گفت و گو با ایرنا، اظهار کرد: کشت جایگزین برای محصولاتی که نیازمند آب بیشتر هستند، باید در اولویت برنامه‌ های کشاورزان و مسئولان ذیربط منطقه قرار گیرد.
وی افزود: با توجه به قابلیت های این شهرستان در بخش کشاورزی، با تغییر الگوی کشت و سوق دادن کشاورزان به سمت گسترش کشاورزی نوین، می توان منبع درآمد مناسبی برای آنان ایجاد کرد.
رحمت اللهی اجرای طرح آبیاری تحت فشار در یک هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی آبی این شهرستان را ضروری خواند و گفت: اجرای این طرح موجب افزایش محصولات کشاورزی، بهبود سطح معیشتی کشاورزان و کاهش هزینه آبیاری و نیروی انسانی می شود.
معاون فرماندار عجب شیر یادآوری کرد: استفاده علمی از نهاده ها و بهره برداری بهینه از منابع تولید در سایه تعامل دستگاه های مسئول، توسعه بخش کشاورزی این شهرستان را تضمین می کند.
رحمت اللهی همچنین از اختصاص ۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای پایاب سد قلعه چای در سالجاری خبرداد و افزود: در سال گذشته از ۳۷ میلیارد ریال اعتبار تخصیصی ۱۵میلیار ریال محقق شد.
وی با بیان اینکه ۵۲ درصد از آب مزارع این شهرستان از آب های زیرزمینی و ۴۸ درصد از سد قلعه چای عجب شیر تامین می شود خواستار افزایش رهاسازی از آب سد برای اراضی شهرستان شد.
وی اجرای شبکه پایاب سد قلعه چای را بدون همکاری مردم، غیرممکن خواند و اظهار کرد: کشاورزان باید با مشارکت در این طرح و همکاری با مدیریت سازمان آب منطقه ای آذربایجان شرقی، روند اجرای شبکه پایاب سد قلعه چای را سرعت بخشند.
شهرستان عجب شیر حدود ۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که از این میزان حدود پنج هزار هکتار به باغات اختصاص دارد.
این شهرستان با حدود ۸۵ هزار نفر جمعیت در ۹۸ کیلومتری جنوب غربی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.
خبرنگار:شهرام ناعم وند**انتشار:عیسی عطاپور**
۳۰۷۷/۷۴۸۵

به گزارش سحرگاه لبن به نقل از خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس،‌ رشته «تولید صنعتی فرآورده‌های لبنی» در زمینه کشاورزی از گروه کشاورزی و غذا قرار دارد.

*معرفی رشته

تأمین نیازهای تغذیه‌ای جوامع بشری با توجه به رشد روزافزون جمعیت از مشکلاتی است که دنیا خصوصاً کشورهای در حال توسعه با آن مواجه است. تغذیه سالم یکی از عوامل مؤثر در سلامت عمومی و پیشرفت اقتصادی در جوامع بشری است.

این موضوع بیانگر اهمیت رشته‌های صنایع غذایی در کشورهای در حال توسعه است. فرآورده‌های لبنی به آن دسته از مواد غذایی اطلاق می‌شود که همگی از شیر تولید می‌شوند.

شیر و فرآورده‌های آن از مهم‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده جیره غذایی انسان هستند که از لحاظ ارزش غذایی از کلسیم، فسفر، ویتامین‌های مورد نیاز و پروتئین غنی هستند.

بی‌شک صنعت شیر و فرآورده‌های لبنی یکی از مهم‌ترین بخش‌های صنایع غذایی محسوب می‌شود. با بهره‌گیری از آموزش‌های علمی کاربردی و استفاده از دانش روز توأم با انتقال مهارت‌های عملی در کنار مباحث نظری می‌توان اقدام به تربیت نیروی انسانی ماهر و کارآزموده کرد که توان و تجربه کافی در قبول مسئولیت‌های شغلی بخش مربوطه را داشته باشند.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

۱ـ کنترل شرایط انبارها و سردخانه‌های نگهداری فرآورده‌های لبنی

۲ـ همکاری در نمونه‌برداری از شیر و فرآورده‌های آن

۳ـ انجام آزمون‌های ساده بر روی مواد اولیه و محصولات تولیدی

۴ـ مراقبت از ماشین‌های خطوط تولید

۵ـ شستشو و ضدعفونی محیط کار و دستگاه‌های کارخانه‌های فراورده‌های لبنی

۶ـ شستشو و ضدعفونی کردن وسایل و محیط آزمایشگاه

۷ـ همکاری در انجام آزمون‌های شیمیایی و میکروبی شیر

۸ـ اداره خطوط تولید واحدهای فرآوری شیر و فرآورده‌های لبنی

۹ـ کاربری صحیح وسایل، تجهیزات و ماشین‌آلات کارخانجات فرآورده‌های لبنی

۱۰ـ توانایی تولید فرآورده‌های لبنی با توجه به استاندارد و عرضه به بازار

۱۱ـ فرآوری شیر و محصولات لبنی

۱۲ـ بررسی مقدماتی نیازهای محلی و منطقه‌ای در زمینه تکنولوژی شیر و فرآورده‌های لبنی به منظور فروش محصول و عرضه خدمات متناسب.

*آینده تحصیلی و شغلی

۱ـ متصدی خطوط تولید، جمع‌آوری و فرآوری شیر

۲ـ متصدی تصفیه آب و پساب در صنایع شیر

۳ـ متصدی آزمایشگاه کنترل کیفیت میکروبی شیر و فرآورده‌های لبنی

۴ـ متصدی سالن‌های سردخانه ویژه نگهداری فرآورده‌های لبنی

۵ـ متصدی امور بسته‌بندی فرآورده‌های لبنی

۶ـ سرپرست کارگاه‌های کوچک شیر و فرآورده‌های لبنی

۷ـ سرپرست ایستگاه‌های جمع‌آوری شیر

۸ـ متصدی تولید در کارخانه‌های تولید محصولات لبنی

۹ـ متصدی نگهداری فرآورده‌های لبنی

۱۰ـ متصدی کنترل کیفیت شیر در مبداء تحویل به کارخانه و در آزمایشگاه‌های صنایع شیر

۱۱ـ مسئول توزیع و فروش فرآورده‌های لبنی

۱۲ـ فارغ‌التحصیلان این رشته با مدرک دیپلم قادرند با استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی و خوداشتغالی کارگاه‌های محصولات لبنی را احداث و اداره نمایند.

۱۳ـ فعالیت در بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان.

۱۴ـ امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی و کلیه رشته‌های مرتبط

*ساعت آموزش

رشته «تولید صنعتی فرآورده‌های لبنی» دارای ۱۰۶ ساعت آموزش است که شامل ۴۲ ساعت دروس عمومی، ۵۱ ساعت شایستگی‌های فنی، ۴ ساعت شایستگی‌های پایه و ۹ ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «زیست‌شناسی متشکل از ۲ واحد نظری»، «شیمی متشکل از ۲ واحد نظری»، «تولید فرآورده‌های لبنی متشکل از ۱۹ واحد نظری و ۲۴ واحد عملی» و «کارورزی متشکل از ۴ واحد عملی» است.

«موسی سلیمانی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: این تعداد بز نر اصیل سانن توسط شرکت عشایری شهید وطن‌خواه سه قلعه از شرکت سپیدان ورامین خریداری شده و به شهرستان سرایان منتقل شده است.

وی افزود: این تعداد بز نر اصیل سانن با هدف افزایش تولید شیر و گوشت میان دامداران متقاضی اصلاح نژاد دام سبک توزیع شده است.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان خاطرنشان کرد: تمرکز دامداران منطقه بر ترویج و ازدیاد نژادهای دامی با راندمان زیاد می‌تواند شرایط توسعه و رشد اقتصادی دامداران را فراهم کند که این امر با توجه به اهمیتی که دارد در زمینه تولید شیر و گوشت بر دامپروری کل شهرستان نیز تأثیر قابل توجهی خواهد داشت.

سلیمانی با بیان این‌که علاوه‌بر بحث دام داشتی به پرورش دام سنگین و پرواربندی دام باید نگاه ویژه‌ای شود، افزود: خوشبختانه در منطقه سه قلعه زیرساخت‌های مجتمع بره‌پروری آماده و عملیات آبرسانی و برق‌رسانی انجام شده است.

وی ادامه داد: این امر پتانسیل مناسبی برای ایجاد اشتغال در منطقه است که از این ظرفیت باید به نحو احسن استفاده شود.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان افزود: حوزه عشایر حوزه‌ای است که بر اثر خشکسالی‌های متوالی چندین ساله و تغییر اقلیم منطقه دستخوش مشکلات فراوانی شده است.

سلیمانی با بیان این‌که چاه‌های کشاورزی کم‌آب و برخی از آن‌ها نیز خشک شده‌اند، اظهار کرد: کمبود علوفه بدلیل فقر مراتع  و مشکلات فراوانی که وجود دارد باعث شده است تا وضعیت اقتصادی عشایر ضعیف شود و شاید نیاز باشد علاوه بر دامداری که شغل اصلی عشایر منطقه محسوب می‌شود، درآمد دیگری نیز داشته باشند.

وی افزود: در بحث کشاورزی عشایر جهاد کشاورزی سرایان ورود پیدا کرده است و در مناطق عشایری با همکاری اداره امور عشایر نسبت به تجهیز چاه‌های کشاورزی، تسطیح و نوسازی اراضی، اقدامات خوبی انجام گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان گفت: کشت‌هایی که در منطقه انجام می‌گیرد باید متناسب با کیفیت و کمیت آب منطقه باشد و با توجه به شرایط اقلیمی منطقه برنامه‌ریزی در خصوص کشت گیاهان دارویی باید به صورت جدی‌تر پیگیری شود.

سلیمانی در خصوص آموزش عشایر افزود: توانمندسازی روستائیان و عشایر در راستای افزایش تولید و درآمد عشایر منطقه از اولویت‌های کاری و آموزشی مدیریت جهاد کشاورزی سرایان است و در بحث آموزش عشایر هیچ محدودیتی وجود ندارد.

وی ادامه داد: آموزش کشاورزی، صنایع دستی، پرورش دام به روش صنعتی، پرورش دام سنگین و پرورش گیاهان دارویی از جمله مواردی بود که در بحث آموزش عشایر مطرح است.

 مدیر جهاد کشاورزی سرایان افزود: همه تلاش ما تثبیت اشتغال و ایجاد  اشتغال بخصوص ایجاد شغل‌های جدید در راستای توانمندسازی عشایر است.

سلیمانی از ابلاغ تسهیلات اشتغالزایی روستائیان و عشایر خبر داد و گفت: تسهیلات شش درصد با بازپرداخت شش ساله برای اشتغالزایی عشایر و روستائیان ابلاغ و لحاظ شده است.

 وی اظهار امیدواری کرد با پرداخت این تسهیلات  تحولی در بخش کشاورزی و دامپروری منطقه صورت پذیرد.

مدیر جهاد کشاورزی سرایان تصریح کرد: مدیریت جهاد کشاورزی سرایان بدون هیچ محدودیتی آمادگی پذیرش و اجرای طرح‌های جدید سامانه‌های نوین آبیاری با یارانه دولتی را دارد.

سلیمانی یادآور شد: از کشاورزان می‌خواهیم برای بهره‌مندی از اعتبارات بلاعوض دولتی و اجرای سامانه‌های نوین آبیاری به مراکز جهاد کشاوری آیسک، سه قلعه و اداره امور فنی و زیربنایی مدیریت جهادکشاورزی سرایان مراجعه کنند.

انتهای پیام

حسن همتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: شهرستان ماسال دارای ۱۲۵ هزار رأس دام سنگین و سبک است.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۳۵ هزار رأس دام سنگین اعم از گاو و گاومیش و ۹۰ هزار رأس دام سبک اعم از گوسفند و بز است، افزود: حدود یک هزار و ۵۰۰ تُن گوشت قرمز در شهرستان ماسال تولید می شود.

رئیس اداره جهاد کشاورزی ماسال با اشاره به این این میزان هفت درصد از گوشت قرمز استان گیلان است، گفت: در سال گذشته ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات در حوزه امور دامی به متقاضیان پرداخت شده است.

وی در ادامه به معرفی ۱۵ نفر متقاضی به بانک های عامل تاکنون در سال جاری، خاطرنشان کرد: یک میلیارد و ۹۳ میلیون تومان تسهیلات امور دام به این متقاضیان پرداخت می شود.

همتی همچنین به فعالیت پنج هزار دامدار در شهرستان ماسال، تصریح کرد: روزانه بیش از ۱۰ تُن شیر برای تهیه لبنیات به مرکز استان ارسال می شود.

وی با بیان اینکه دامداران ماسالی سالانه بیش از سه هزار و ۶۰۰ تُن شیر تولید می کنند، یادآورشد: این میزان ۴.۵ درصد شیر استان بوده که به بازارهای فومن، رضوانشهر، مرکز استان، صومعه سرا ارسال می شود.

به گزارش سحرگاه لبن به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از فرهنگ کده؛ یکی از جوانان عرصه خبر در این روزهای سرد پاییزی در شهرستان بندرعباس که عرصه را بر ساکنان این مناطق تنگ کرده تصمیم گرفته است که در قالب گروه جهادی «یک دسته گروه تازه نفس» که با همراهی حوزه حضرت خدیجه (س) قرارگاه کربلا سپاه ناحیه بندرعباس ، سازمان بسیج جامعه زنان سپاه ناحیه بندرعباس و بسیج سازندگی سپاه ناحیه دانشجویی بندرعباس به محروم ترین روستاهای پایتخت اقتصادی کشور سفر کند وی در این سفر به مکان هایی می رود که از کمترین امکانات لازم برای زندگی برخوردارنیستند و در واقع کمتر شهر نشینی به این روستاهای دور افتاده می رود، که طی چند گزارش به بخش هایی از این سفر نامه می پردازیم. ناهید یوسفی خبرنگار پایگاه خبری فرهنگ کده عنوان این سفرنامه را کوه لهرو یا کوه رنج گذاشته است.

جوانان گمنامی که لبخند مردم و رضایت خداوند تنها واریزی فیش حقوقی شان است 

در حالی که امروز فیش های نجومی برخی از مسئولان آتش به دل بسیاری از افرادی می زند اما مردمان روستاهای کوه مغیران، کوه دازان و کوه لهرو شب تا روز برای کسب روزی حلال می دوند و آخر کار باز هم «هشت شان گرو نه شان» است.

جوانان گوه جهادی «یک سته گروه تازه نفس» با روحیه انقلابی و به دور از هر نوع منفعت طلبی مالی تنها برای رضای خدا و دیدن لبخند رضایت مردم تلاش می کنند تا مرهمی شوند بر زخم دل انسان هایی که از بد زمانه و رفتارهای منفعت طلبانه برخی از مسئولان که تکیه بر اریکه های قدرت زده اند و به جای برقراری عدالت اجتماعی به فکر پرکردن جیب های خود و نسل های بعد از خود هستند آرام گیرد و جوانانی که می کوشند تا اقدام و عملی به دور از هر نوع شعار وخودنمایی برای کودک نوپای هرمزگانی رقم بزنند.

 آغاز سفری به روستاهای محروم؛ این بار روستای مازغ مغیران و کوه لهرو

۲۷ مهرماه سال جاری به همراه چند نفر از دوستان تصمیم گرفتیم سفری به سمت روستاهای بخش تخت از توابع شهرستان بندرعباس قرار دارد یا سفری به دلهای خسته کنیم و برای اینکه بدانیم مردمان ما در نقطه های کور این استان پهناور که تا مرکز استان ۷۰ کیلومتر فاصله دارد چگونه زندگی می کنند.

علیرغم تلاش همه دولت های دوازده گانه انقلاب، هنوز می تواند نقطه ضعف تلقی شود که هنوز روستاهای پایتخت اقتصادی کشور در محرومیت به سر می برند و قصد مقایسه و غرض سیاسی هم ندارم و صرفا قصد جمع کردن ثواب هم ندارم قصدم باز کردن یک گره از زندگی یک هموطن است.

۷۰ کیلومتر دور از شهرستان بندرعباس یا همان پایتخت اقتصادی کشور به روستای مازغ مغیران از توابع بخش تخت می رسیم روستای کوچکی در دل کوه که روزگاری از دره عمیق مجاورش چشمه های آب زلال روان بوده، اما حالا خشکسالی طراوت آن روزها را از ذهن اهالی آن پاک کرده است.

چند گوسفند و یک خانه کپری مجموع زندگی یک روستایی

روستای مازغ مغیران از توابع بخش تخت بندرعباس با بیش از ۳۰ خانوار با جمعیتی بالغ بر ۱۴۰ نفر که تمامی آنها در خانه های کپری زندگی می کردند که تنها دارایی شان یک خانه کپری با چند راس گوسفند بود.

جاده این روستا خاکی و بسیار صعب العبور است که با هر ماشینی امکان تردد وجود ندارد که روستائیان با حیوانات چهارپا تا روستای بهروغ را می روند که نزدیک ترین روستا است هر چند هم که نیم ساعت زمان می برد.

روستای مازغ مغیران فاقد برق

مردم این روستا بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند به هر خانه از این روستاها که می رفتیم تنها با «آب» یا «بنه» از ما پذیرایی می کردند که می توان گفت تنها دارایی شان همین بود و همچنین این روستا فاقد برق است و در تاریکی زندگی خود را سپری می کنند.

نکته جالب توجه این روستا این بود که خانه های این روستا خیلی پراکنده و دور از هم بودند و هر کدام از آنها در یک کوه زندگی می کردند و دیگری در کوه دیگر، که باید از دره ها عبور کرد تا به یک خانه دیگر برسی 

بچه های این روستا فقط تا مقطع ابتدایی تحصیل کرده اند و به علت نبود مدرسه از تحصیل باز مانده اند و زمانی که با دانش آموزانی که ترک تحصیل کرده اند صحبت می کنیم آنها هیچ پاسخی نمی دهند و منزوی شده اند و زیاد دوست ندارند در اجتماع باشند.

مردم این روستا بسیار فقیر هستند و تنها درآمد آنها گوسفند و یارانه است و همچنین پوشش گیاهی این روستا بسیار ضعیف است و به علت کمبود آب، باغات این روستا بسیار کم بود شاید ۲۰ درخت قابل مشاهد بود و آب خوردن هم مردمان این روستا نداشتند.

اینجا خبری از بهداشت و درمان نیست!

در روستای کوه مازغ مغیران اگر کسی زخمی بر سرو چهره آنها بنشیند به دلیل صعب العبور بودن جاده آن و دوری راه تا مرکز استان و نبود درمانگاه باید خود به خود خوب شوند و برای همین است که جوانان و نوجوانان روستا بنا به اکثریت بر روی چهره ها و دست و پای خود زخم های یادگاری کهنه شده دارند.

کمک هایی از سوی دفتر مقام معظم رهبری و خیرین به خانوارهای این روستا اهدا شد که شامل جعبه کمک های اولیه و کفش و همچنین از سوی خیرین دمپایی و مواد غذایی که شامل برنج، روغن ، عدس، لپه، رب گوجه ، آرد و ….به روستائیان اهدا شد.

 مردمان این دیار از داشتن یک فرش ساده محروم‌اند/آیا مسئولان تاکنون به این روستا سفر کرده اند ؟

بیشتر مردمان این روستا از داشتن یک فرش ساده محروم‌اند و کودکان این روستا نمی‌دانند پارک، فضای مجازی و تلویزیون چیست و جوانان آنها به جای اینکه در دستشان موبایل ببینی، فقط چوب دستی را می‌بینی که  تنها آرزوهایشان را با آن بر روی خاک نقاشی می‌کنند و مشاهده این همه بی عدالتی در این روستا بغض هر آدم با وجدانی را می ترکاند نمی دانم چگونه مسئولان شبها راحت می خوابند؟آیا مسئولان تاکنون به این روستا سفر کرده اند ؟

پایان سفرم به این روستا را این گونه به پایان می رسانم این روستا فاقد هیچ گونه امکانات رفاهی از جمله آب ، برق و راه دسترسی و….است و از مسئولان انتظار  می رود که  مسئولان ارشد استانی و خیرین و کسانی که می‌توانند باری از رنج و درد مردم منطقه را کم کنند با بازدید از این منطقه و مشاهده مشکلات مردم که با آن دست و پنجه نرم می کنند به حداقل نیازهای آنها توجه کنند.

ساعت ۳ ظهر روز پنچشنبه ۲۷ مهرماه سال جاری بود که از روستای مازغ مغیران خارج شدیم و به سمت روستای کوه دازان و کوه لهرو رفتیم جاده های این دو روستا در مقایسه با روستای مازغ مغیران خیلی وحشتناک تر بود و هر لحظه امکان سقوط به ته دره را داشتیم.

روستای کوه لهرو فاقد جاده مناسب

ساعت ۸ و نیم شب شد که به روستای کوه لهرو رسیدیم با توجه به تاریکی مسیر و جاده های پرپیچ و خم و صعب العبور آن با بچه های گروه جهادی تصمیم گرفتیم شب را در روستا بمانیم و روز بعد برگردیم.

بعد از عبور از جاده‌های طولانی و خاکی و صعب العبور وارد روستای کوه لهرو شدیم لحظه ورود به روستا سکوت آرام و عجیبی بر آنها حاکم بود، اما در عین سکوت، فریاد دردهای پنهان مردم این آبادی بلند بود، دردهایی که بزرگ مردانی که در مسئولیت‌های مختلف به مردم قول و وعده‌هایی دادند تا به مشکلات مردم رسیدگی کنند اما امروز خبری از تحقق آن وعده‌ها نیست گمان نکنم مسئولی به این روستا تاکنون آمده باشد.

آخرین مدرک تحصیلی جوانان این روستا تا ششم ابتدایی

روستای کوه لهرو که هنوز با فهرستی از محرومیت و وعده‌های بر زمین مانده مواجه هستند و نگاه امید به آینده دارند، آخرین مدرک تحصیلی جوانان آنها ششم دبستان است چرا که  مدرسه راهنمایی در این روستا از یک طرف و نداشتن بضاعت مالی از طرفی دیگر باعث شده بیشتر خانواده ها توان فرستادن فرزندان خود به روستایی دیگر یا شهر برای ادامه تحصیل را نداشته باشند.

کوه لهرو روستایی خوش آب و هوا و دارای انواع پوشش گیاهی و برخی مردمان این روستا در خانه های مسکونی و برخی دیگر خشت و گلی زندگی می کردند.

مهم ترین مشکلات این روستا نبود جاده مناسب و کمبود آب بود ، شغل اغلب مردم این روستا دامداری بود که اغلب زنان این کار را برعهده دارند.

روستایی که زمین آن به آسمان نزدیک است

روستای کوه لهرو زمین آن به آسمان نزدیک است و آخرین روستای این بخش بود دیگر روستایی بعد از آن نبود و اگر مردمان این روستا راهشان بسته شود دیگر کسی نیست به دادشان برسد.

با توجه به پراکندگی خانه ها برخی از خانه ها این روستا برق نداشتند و در تاریکی زندگی می کردند مردمان این دیارکم توقع هستند وقتی از آنها از مشکلاتشان می پرسیم می گویند مشکلی نداریم.

روستای کوه لهرو بندرعباس می تواند قطب گردشگری استان باشد

این روستا بسیار سرسبز است و انواع درختان در آنجا سبز می شود و با حمایت مسئولان، این منطقه می تواند قطب گردشگری هرمزگان شناخته شود.

مردم این منطقه در چند کیلومتری مرکز استان هستند و اما متاسفانه در وضعیت بسیار بدی به سر می برند و در این روستاها هیچ گونه امکاناتی وجود ندارد، از نبود آب، جاده، بهداشت و…رنج می برند.

 اهالی روستاهای بخش تخت پایتخت اقتصادی کشور در پایان امیدوار بودند که مسئولان استان و کشور با دیدن این گزارش در صدد رفع مشکلات روستا گام بردارند و معضلاتی که در پی بی توجهی تاکنون گریبانگیر مردم روستا شده است را برطرف کنند.  

به گزارش سحرگاه لبن به نقل از خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از گرگان؛ این فهرست شامل قیمت مواد خوراکی ضروری و حبوبات می باشد.

 

مواد خوراکی قیمت (ریال) واحد
برنج پاکستانی باسماتی درجه ۱ ۶۳,۰۰۰ کیلوگرم
برنج داخلی هاشمی درجه یک ۱۲۰,۰۰۰ کیلوگرم
برنج طارم اعلا ۱۲۰,۰۰۰ کیلوگرم
برنج هندی ۱۱۲۱ ۵۲,۰۰۰ کیلوگرم
تک ماکارون( ۵۰۰ گرمی) ۲۰,۰۰۰ بسته
چای خارجی دو غزال ۲۱۰,۰۰۰ بسته
چای خارجی(احمد عطری) ۲۱۰,۰۰۰ بسته
خرما مضافتی ۹۰,۰۰۰ کیلوگرم
رب گوجه فرنگی تبرک۹۰۰گرمی ۴۰,۰۰۰ قوطی
روغن نباتی جامد حلب۵کیلویی ۲۳۵,۰۰۰ حلب
روغن نباتی مایع ۸۱۰گرمی ۵۳,۰۰۰ کیلوگرم
زرماکارون۷۰۰گرمی ۲۶,۰۰۰ بسته
شکر سفید ۲۸,۰۰۰ کیلوگرم
شکربسته ۹۰۰ گرمی ۳۳,۰۰۰ بسته
عدس درجه یک ۷۵,۰۰۰ کیلوگرم
قند حبه ۳۴,۰۰۰ کیلوگرم
لپه درجه یک ۷۵,۰۰۰ کیلوگرم
لوبیا سفید درجه یک ۷۵,۰۰۰ کیلوگرم
لوبیا قرمزدرجه یک ۸۰,۰۰۰ کیلوگرم
لوبیاچیتی درجه یک ۱۱۰,۰۰۰ کیلوگرم
نخود درجه یک ۸۰,۰۰۰ کیلوگرم

 

منبع : نظارت و بازرسی صنعت و معدن و تجارت استان گلستان

قیمت روزانه میوه و تره بار

قیمت روزانه پروتئین و لبنیات

 

انتهای پیام / ا

به گزارش سحرگاه لبن به نقل از گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، ترکیب چای و پنیر زیاد جالب به نظر نمی‌رسد اما باور کنید یا نه، نوشیدنی چای سرد با طعم پنیر، یکی از نوشیدنی‌های محبوب چینی‌هاست! این نوشیدنی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای خاصی عرضه می‌شود آن قدر پرطرفدار است که مردم حاضرند برای رسیدن به آن، ساعت‌ها در صف منتظر بمانند.   عجیب‌ترین و پرطرفدارترین نوشیدنی چینی‌ها   منبع:جام جم آنلاین  

به گزارش سحرگاه لبن به نقل از جام جم آنلاین به نقل از سی ان ان، ترکیب چای و پنیر زیاد جالب به نظر نمی‌رسد اما باور کنید یا نه، نوشیدنی چای سرد با طعم پنیر، یکی از نوشیدنی‌های محبوب چینی‌هاست! این نوشیدنی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای خاصی عرضه می‌شود آن قدر پرطرفدار است که مردم حاضرند برای رسیدن به آن، ساعت‌ها در صف منتظر بمانند.

‌‌به گزارش سحرگاه لبن به نقل از ایسنا‌، مسلم طوفان مدیر جهاد کشاورزی رودبار گفت: اهالی روستای تاریخی انبوه رودبار بعد از اذان صبح و اقامه نماز با ندای " یا الله  پاکار کرپی" که به گویش محلی به نگهبان و آبیار باغ های انار گفته می‌شود، برای چیدن انار شیرین به صورت دسته جمعی به باغ‌های انار می‌روند.

وی افزود: ۲۲۰ باغدار انار در شهرستان رودبار، امسال هزار و ۲۸۰ تن انار شیرین به ارزش ۳۰ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال برداشت کردند.

طوفان ادامه داد: حدود پنج هزار نفر از سراسر کشور در مراسم سنتی انارچینی در روستای انبوه عمارلوی رودبار شرکت کردند.

مدیر جهادکشاورزی رودبار خاطر نشان کرد: اهالی این روستا با انواع غذاهای محلی و انار شیرین از مهمانان پذیرایی کردند.

وی با اشاره به قدمت ۱۰۰ ساله مراسم انار چینی گفت: روستای انبوه با قدمت سه هزار ساله در ۱۱۰ کیلومتری مرکز شهر رودبار قرار دارد.

انتهای پیام

جدیدترین آمار گمرک از حجم واردات کالا به کشور بیانگیر روند جهشی افزایش واردات روغن پالم به کشور در سال جاری است.

براساس این گزارش حجم واردات روغن پالم در شش ماهه نخست سال ۹۶ از ۲۱۶ هزار تن فراتر رفته و ارزش دلاری آن نیز مرز ۱۷۰ میلیون دلار را پشت سر گذاشته است.

بازه زمانی

حجم واردات

ارزش واردات

۶ ماه نخست سال ۱۳۹۴

۸۵ هزار تن

۶۵ میلیون دلار

۶ ماه نخست سال ۱۳۹۵

۱۷۷ هزار تن

۱۲۲ میلیون دلار

۶ ماه نخست سال ۱۳۹۶

۲۱۶ هزار تن

۱۷۰ میلیون دلار

 

همانطور که از اطلاعات موجود در جدول نیز قابل برداشت است میزان واردات روغن پالم در بازه زمانی یکسان طی سه سال اخیر رشد داشته و چه از لحاظ حجم و چه ارزش رشد حدود سه برابری را نشان می‌دهد.

کم نشد که هیچ زیاد شد

 تا چندسال قبل، مردم اطلاع زیادی از خطرات این ماده خوراکی نداشتند و شرکت های تولید محصولات خوراکی نیز با استفاده از همین بی اطلاعی مردم اقدام به استفاده از این ماده مضر در محصولات پر مخاطب و مورد نیاز مردم می‌کردند اما با ورود رسانه ها به مسئله روغن پالم و واکنش هایی که از سوی مسئولان به دنبال داشت، نظام بهداشتی کشور تصمیم گرفت از استفاده بی حساب و کتاب این ماده در خوراکی ها جلوگیری کند.

برهمین اساس ۱۵ مرداد سال ۱۳۹۳ دکتر علیرضا دلاوری مشاور وزیر بهداشت از برنامه ریزی برای کاهش حجم واردات این ماده به ۱۵ درصد حجم کل واردات روغن خبر داد و گفت:

وزارت جهاد کشاورزی بنا دارد در طی سال آتی این میزان واردات را به ۱۵ درصد برساند، افزود: این عدد در کشورهای دیگر نیز معقول به شمار می آید و باید به آن برسیم تا بتوانیم روغن های مناسب تر را جایگزین روغن پالم کنیم.

قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت نیز پیش از این از ایجاد محدودیت برای واردات روغن پالم بدلیل مخاطرات آن گفته بود:

روغن پالم سال های سال از مالزی وارد کشور شده است و در حال حاضر به دلیل قیمت ارزان و سودآوری بالا، واردات آن به طرز چشمگیری افزایش داشته است؛ مجوز واردات روغن مضر پالم مربوط به وزارت صنعت است که قرار شده در یک دوره معین ابتدا به ۳۰ و سپس ۱۵ درصد کاهش یابد.

اما آنچه تاکنون مشخص است اینکه هنوز وزارت کشاورزی اقدامی برای کاهش حجم میزان واردات روغن پالم به کشور نکرده است. البته مسئولان دولتی بهانه هایی را برای توجیه روند افزایش واردات روغن پالم به کشور می‌آورند و ماه و خورشید را در این زمینه دخیل می‌کنند اما واقعیت این است که همچنان این ماده مضر در سبد مصرفی خانوارها وجود دارد.

کارگاه تولیدی روغن پالم در غناچرا استفاده از روغن پالم مضر است؟

روغن پالم از درختی گرفته می شود که نسبت به حرارت واکنش منفی نشان می‌دهد و با افزایش دما، چربی نامطلوبی تولید می کند. با واردات این روغن و مصرف آن برای مواد خوراکی، به سرعت مولکول های آن تغییر شکل داده و سپس در رگها رسوب و باعث بوجود آمدن انواع سکته های قلبی و مغزی می‌شوند از همین رو نیز مرگ بر اثر سکته یکی از بالاترین علل مرگ و میر در کشور است.

مشکل مهم دیگری که این نوع روغن برای سلامتی بدن دارد مربوط می‌شود به زمانی که روغن مایع را هیدروژنه می‌کنند تا جامد شود در این حالت میزان ترانسش بالا می‌رود و برای سلامتی خطرناک می‌شود. چربی ترانس، میزان کلسترول بد (LDL) خون شما را بالا و میزان کلسترول خوب (HDL) را پایین می‌آورد. از این رو متخصصان این حوزه معتقدند چربی ترانس بدترین نوع چربی است که مصرف می‌شود.

این موارد سبب شد تا هم مسئولان بهداشتی کشور نسبت به واردات این نوع روغن موضع بگیرند و هم در سایر کشورها نیز محدودیت هایی برای واردات و مصرف آن در مواد خوراکی به کار برده شود. در این زمینه می‌توان به نتایج تحقیقات سرویس کشاورزی وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) که یکی از سخت‌گیرانه ترین سیاست‌ها را در استفاده از مواد غذایی دارد اشاره کرد که بیان می‌کند روغن پالم جایگزین سالم برای چربی‌های ترانس نیست.

اما در طرف مقابل این ماده غذایی همچنان در محصولات لبنی و خوراکی تولید شده در داخل مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق اطلاعات بدست آمده، لبنیات یکی از مهم ترین استفاده کنندگان روغن پالم است و در محصولاتی که مخاطب کودک و نوجوان دارد نیز بیشتر استفاده می‌شود.

برای نمونه می‌توان به استفاده از پالم در شکلات، بستنی و خامه اشاره کرد که مخاطب اصلیش کودکان و نوجوانان هستند اشاره کرد. همچنین از پالم در روغن های سرخ کردنی هم استفاده می‌شود.

بازهم پای فریدون در میان است؟

علی‌رغم مخاطراتی که روغن پالم برای سلامت انسان دارد، اما آنچه در این میان حائز اهمیت است، دست های پشت پرده برای افزایش واردات این ماده به کشور است چنانکه طبق علی‌رغم تاکیدات مکرر وزیر و مسئولان بهداشتی کشور بر مضرات پالم برای سلامتی مردم، اما روحانی در سفری که سال گذشته به مالزی داشت، از علاقه مندی برای واردات پالم به ایران سخن گفت.

نکته جالبی که در این خصوص به چشم می‌آید نحوه استدلال روحانی در تایید سلامت پالم علی‌رغم نظر پزشکان بود. دلیلی که روحانی در این خصوص ذکر می‌کرد عبارت بود از اینکه چون مالزیایی‌ها از این روغن استفاده می‌کنند و سلامتی آنان نیز خوب است پس این روغن خطر ندارد.

در واقع با این استدلال غلط و ضعیف سعی داشت راه را برای ورود این محصول باز کند.

در این زمینه برخی از کارشناسان معتقدند یکی از دلایل اصلی این موضع رئیس‌جمهور، تاثیر حسین فریدون در این پرونده است چراکه وی زمانی به عنوان سفیر ایران در مالزی فعالیت می‌کرد و همین مسئله سبب شد ذهن ها به سمت  نقش او در تسهیل واردات این ماده برود.

موسوی لارگانی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این رابطه گفته بود:

در مورد روغن پالم که مضر بودن و مشکل دار بودنش برای همگان مشخص است باز این فریدون وارد کننده آن بوده است.

همچنین برخی خبرهای منتشر شده در رسانه ها نیز از نقش «مهدی‌.م» از نزدیکان فریدون در واردات پالم به کشور سخن می‌گویند.

از این رو باید منتظر ماند و دید  با توجه به اینکه بارها مسئولین نسبت به خطرات و مضرات این روغن هشدار داده‌اند، در ۶ ماه دوم سال جاری شاهد کاهش واردات این محصول به کشور خواهیم بود یا خیر؟

 

منبع: مشرق

Theme Settings